Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się na żądanie wyborcy zmieniającego miejsce pobytu przed dniem wyborów.
W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie wydaje się zaświadczeń o prawie do głosowania.
W wyborach uzupełniających do Senatu zaświadczenia o prawie do głosowania wydaje się tylko wyborcom stale zamieszkałym na obszarze okręgu wyborczego, w którym przeprowadza się wybory uzupełniające.
Zaświadczenie odbiera się za pokwitowaniem osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę, przy czym w upoważnieniu należy wskazać imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL wyborcy.
Wyborca, który otrzymał zaświadczenie o prawie do głosowania jest skreślany ze spisu wyborców w miejscu stałego zameldowania. W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie jest możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.
Zaświadczenia o prawie do głosowania wydaje się do chwili przekazania spisu wyborców przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej.
|