Informacje dla osób niepełnosprawnych

 

Stworzenie warunków do obsługi klientów niepełnosprawnych jest jednym z działań podejmowanych przez Urząd Miasta i Gminy Lesko.

 

 

  1. W związku z tymi działaniami:
  1. wyznaczono i oznakowano miejsce do parkowania samochodów dla osób niepełnosprawnych,
  2. wykonano podjazdy dla osób niepełnosprawnych przy obydwu budynkach tj. przy ul. Parkowej oraz przy Ratuszu,
  3. na parterze w obydwu budynkach są wyznaczone pomieszczenia biurowe, w których mogą być przyjmowane osoby niepełnosprawne (przede wszystkim mające problemy z poruszaniem się),

 

 

  1. W związku z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243), obowiązującymi od 1 kwietnia 2012 r. osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, zwane dalej „osobami uprawnionymi”, mogą skorzystać z następujących uprawnień:

 

  1. Osoby uprawnione mogą korzystać z pomocy osoby przybranej w kontaktach z Urzędem.

 

Osoba przybrana to osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej.

 

W przypadku skorzystania z tego prawa, Urząd nie może wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polskiego języka migowego), SJM (systemu językowo-migowego) lub SKOGN (sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych) przez osoby przybrane.

 

 

  1. Urząd zapewnia możliwość korzystania przez osoby uprawnione z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.

 

Skorzystanie z tego prawa nie wyklucza możliwości skorzystania z innych uprawnień.

 

Świadczenie z usług tłumacza jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 i Nr 171, poz. 1016).

 

Świadczenie może być realizowane również przez pracownika organu administracji publicznej posługującego się PJM lub SJM lub z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się.

 

Osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.

Zgłoszenie powyższe powinno być dokonane w formie wniosku udostępnionego poniżej:

Po dokonaniu zgłoszenia Urząd zapewnia obsługę osoby uprawnionej w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.

 

 

  1. Urząd udostępnia usługi pozwalające na komunikowanie się poprzez:

 

  1. korzystanie z poczty elektronicznej, e-mail: gmina@lesko.pl
  2. korzystanie ze skrzynki podawczej dostępnej na stronie www.epuap.gov.pl
  3. informacje telefoniczne pod nr 13 469 80 01
  4. przesyłanie faksów, nr 13 469 6458
  5. stronę internetową spełniającą standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych, (w tym wersja kontrastowa dla osób niedowidzących oraz strona informacyjna z lektorem)

 

Ponadto Urząd udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy, w formie dostępnej dla osób uprawnionych, na ich wniosek.